Jak wyhodować mech chrobotek?

Home / Pielęgnacja domowego ogrodu / Jak wyhodować mech chrobotek?

Jak wyhodować mech chrobotek. Rośliny to najlepsza dekoracja do domu. Nic dziwnego, że wiele osób pamięta o nich w czasie aranżacji wnętrz. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się mech, który stanowi ciekawy akcent w wielu pomieszczeniach. Pasuje on niemal do każdego stylu, m.in. loftowego, rustykalnego, minimalistycznego oraz skandynawskiego. Ogromną zaletą mchu jest fakt, że pozwala dekorować ściany na wiele różnych sposobów i całkowicie zmieniać ich charakter.

Mech chrobotek – co warto wiedzieć na jego temat?

Przede wszystkim warto pamiętać, że jest on w Polsce częściowo chroniony. Dlatego najczęściej sprowadzana się z krajów skandynawskich. Najczęściej pochodzi z norweskich polan reniferów, więc często określa się go również mchem reniferowanym. To wszystko sprawia, że jako pierwsi odkryli jego niezwykłą rolę dekoracyjną Skandynawowie. W końcu świetnie sprawdza się on w surowych, klasycznych wnętrzach.

Warto też pamiętać, że mech jest najczęściej polecaną rośliną do montowania na ścianie. Jest on trwale impregnowany, więc grzyby i pleśnie nie stanowią dla niego żadnego zagrożenia. Warto pamiętać, że mech chrobotek w naturalnej postaci ma barwę zbliżoną do białej. Jednak w dekoracjach ścienych często nabiera innego koloru dzięki barwnikom organicznym.

Jak hodować mech chrobotek w domu?

Na początku musimy sobie uświadomić, że miejsca są odpowiednie do jego hodowli. Musimy więc odrzucić te bardzo nasłonecznione. W przypadku mchu chrobotka najlepiej sprawdzają się miejsca, gdzie światło jest rozproszone, a powietrze wilgotne. Mech chrobotek nie lubi też bliskości kaloryfera czy dymu papierosowego. Dlatego wybór odpowiedniego miejsca to kwestia priorytetowa.

Jak pielęgnować mech chrobotek?

Kolejnym ważnym czynnikiem jest odpowiednia pielęgnacja. Mech chrobotek nie wymaga częstego podlewania, ale trzeba zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Najlepiej, gdy jest to ok. 50-60%. Warto też zainwestować w nawilżacz powietrza w pomieszczeniu, w którym znajdzie się ta roślina. Natomiast w całym sezonie grzewczym musimy dodatkowo skraplać mech najlepiej destylowaną wodą. Bardzo łatwo jednak przekonamy się, czy faktycznie on tego potrzebuje, bowiem mech chrobotek twardnieje, gdy wilgoć jest zbyt niska. Natomiast jeżeli zapewnimy mu odpowiednie warunki możemy być pewni, że ściana mchu pozostanie miękka i estetyczna.

Jak jeszcze zapewnić odpowiednia wilgoć w pomieszczeniach?

Wiemy już, że najważniejszą kwestią w przypadku hodowli mchu chrobotka jest odpowiednia wilgoć w pomieszczeniach. Jest wiele sposobów, aby zapewnić jej odpowiedni poziom. O czym więc jeszcze warto pamiętać?

  • Biuro lub dom należy wietrzyć kilka razy dziennie, dzięki temu zapewnimy mchu stały dopływ świeżego powietrza.
  • Nie możemy pozwolić, żeby do nagrzewania się pomieszczenia – temperatura powinna wynosić 20- 22°C.
  • Świetnym sposobem jest zawieszenie na kaloryferze specjalnych zbiorników wypełnionych wodą lub mokrych ręczników. Jeżeli zdecydujemy się na to drugie rozwiązanie, to należy często je zmieniać, aby uniknąć rozmnażania się grzybów.

 

Related Posts

Leave a Comment

Torby ekologiczne