Gdy mówimy o naturze, z pewnością na myśl przychodzi Nam relaks i odprężenie. Potrafimy wyobrazić sobie odpoczynek w cieniu drzew, z dala od zgiełku miasta. Nasza wyobraźnia przenosi Nas do całkiem innego świata – czujemy na ciele delikatny podmuch wiatru, niosącego zapach kwiatów i trawy, wszystkiemu towarzyszy cichy szum strumyka i melodyjny akompaniament ptaków… Jednak nie zawsze Nasza silna potrzeba obcowania z naturą może zostać zaspokojona. Często ogranicza Nas czas oraz natłok obowiązków, które musimy wypełnić. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłoby posiadanie własnej leśnej ostoi, małego, zielonego kącika, w którym moglibyśmy choć na chwilę oderwać się od codzienności i nabrać sił do dalszego działania.
Jedna roślina, wiele możliwości
Stworzenie własnego skrawka zieleni jest stosunkowo proste w wykonaniu, bowiem do uzyskania imponującego efektu wizualnego wystarczy Nam tylko jedna roślina – mech chrobotek.
Mech chrobotek występuje praktycznie na całym globie, jednak jego największe skupiska można zaobserwować na półkuli północnej, po Szetlandy, Grenlandię i północne wybrzeża Ameryki Północnej. Pomimo tego, iż na terenie Polski jest objęty częściową ochroną, możemy cieszyć się nim dzięki dystrybucji z Norwegii, Szwecji oraz Finlandii. Choć potoczne określenie chrobotka sugeruje Nam, że jest on mchem, w rzeczywistości zaliczany jest do porostów, ze względu na zachodzącą symbiozę z glonami.
W naturze chrobotek posiada biało-beżowe ubarwienie, jednak istnieje możliwość nadania mu dowolnego odcienia, stosując naturalne barwniki, podczas procesów stabilizacji. Oprócz zmiany koloru, stabilizacja wpływa także na trwałość porostu, dając Nam gwarancję wieloletniej jakości. Tak zaimpregnowany chrobotek nie rozrasta się, nie traci koloru i kształtu, dzięki czemu możemy cieszyć się nim przez długi czas.
Mech chrobotek w aranżacji wnętrz
Podczas aranżowania swojej przestrzeni, wiele osób zwraca wyjątkową uwagę na wykorzystanie roślin w formie dekoracji wnętrza. Nie od dziś wiadomo, że kontakt z naturą ma niebagatelny wpływ na Nasze dobre samopoczucie, jednak szybkie tempo życia niekoniecznie sprzyja posiadaniu roślin, zwłaszcza takich, które wymagają od Nas szczególnej opieki. Decydując się na akcent roślinny, warto rozważyć użycie mchu chrobotka, który oprócz niepowtarzalnego efektu wizualnego przyniesie Nam szereg innych korzyści.
Mech chrobotek może stanowić idealną alternatywę dla klasycznych roślin doniczkowych. To doskonałe rozwiązanie dla osób zabieganych, lubiących otaczać się zielenią, bez konieczności pamiętania o jej odpowiednim nawodnieniu. Brak obowiązku podlewania chrobotka wynika z jego umiejętności pobierania wilgoci z powietrza. Prawidłowe funkcjonowanie chrobotka w zamkniętym pomieszczeniu zapewnia utrzymanie wilgotności na poziomie 40-60% – jest to przedział zalecany także dla człowieka. Mech chrobotek, dzięki swoim właściwościom absorbującym, stanowi naturalny, a zarazem wyjątkowo łatwy w obsłudze regulator wilgotności powietrza – przy niskiej wilgotności zaczyna ,,drewnieć”, tym samym dając Nam znak o konieczności nawilżenia powietrza.
Mech chrobotek, jako roślina zielona, posiada właściwości oczyszczające powietrze z toksyn oraz pyłów, co w znacznym stopniu wpływa na polepszenie jakości Naszego życia. Innowacyjność porostu islandzkiego, wyróżniającego go na tle klasycznych roślin doniczkowych, polega na braku zapotrzebowania na światło, co daje Nam możliwość doboru dowolnego miejsca na umieszczenie efektownej kompozycji. Chrobotek świetnie sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i w miejscach pracy, takich jak biura, hotele, restauracje itp.
Wariacje z zastosowaniem mchu chrobotka
Choć mchy kojarzą Nam się głównie z płasko porośniętymi elementami przyrody nieożywionej, takimi jak kamienie, dzięki wykorzystaniu porostu islandzkiego – mchu chrobotka, będziemy w stanie samodzielnie ozdobić gładkie powierzchnie, jak i stworzyć imponujące dekoracje przestrzenne:
Obrazy z mchu chrobotka
- Idealne rozwiązanie dla amatorów delikatnych, a zarazem efektownych dekoracji. Do stworzenia zdumiewającej kompozycji wystarczy Nam dowolnej wielkości ramka, z odpowiadającym jej korkiem, przymocowanym taśmą dwustronną. Do tak przygotowanej konstrukcji, za pomocą kleju na gorąco, przyklejamy fragmenty mchu, tworząc tym samym własne dzieło sztuki.
- zielone ściany z mchu – Mech chrobotek, dzięki wysokiemu współczynnikowi izolacyjności akustycznej, doskonale sprawdzi się zarówno w mieszkaniach, jak i w biurach, pokojach hotelowych czy restauracjach. Możemy kupić go w postaci gotowych paneli, mocowanych do ściany przy pomocy kleju montażowego.
- las w szkle – Prawdziwie nowatorski sposób na wprowadzenie zielonych akcentów w zaciszu domowym. Decydując się na tego typu dekorację możemy skorzystać z gotowych rozwiązań bądź w łatwy sposób stworzyć swój własny miniaturowy świat w szkle.
Do wykonania lasu w szkle wystarczy Nam szklane naczynie (słoik, butelka, wazon lub misa w kształcie kuli – wielkość oraz kształt użytego przez Nas naczynia ogranicza jedynie Nasza wyobraźnia), w którym warstwowo umieścimy:
- keramzyt (warstwa drenażowa),
- mieszankę ziemi,
- węgiel aktywny,
- piasek jasny,
- korę kamienną,
- kolorowy żwirek
Ostatnim etapem tworzenia lasu w szkle będzie umieszczenie w nim roślin. Warto wykorzystać w tym celu miniaturowe kwiaty (bluszcze, sukulenty, pnącza, begonie). Całość uzupełnimy mchem chrobotka, nadając Naszej kompozycji iście leśny klimat, tym samym zyskując gwarancję utrzymania odpowiedniego nawodnienia Naszych roślin.
Z uwagi na szerokie spektrum zastosowań, mech chrobotek można śmiało nazwać rośliną idealną. Sprawdzi się on w każdym pomieszczeniu, bez względu na poziom nasłonecznienia, a jego jedynym wymaganiem jest utrzymanie przez Nas odpowiedniej wilgotności powietrza. Nie wymaga on także czyszczenia, gdyś posiada wysokie właściwości antystatyczne, stając się tym samym dekoracją doskonałą dla alergików.