Pielęgnacja domowego ogrodu wertykalnego
Decydując się na założenie domowego ogrodu wertykalnego, powinniśmy liczyć się z tym, że tak jak każde rośliny doniczkowe, Nasz ogród wertykalny z wymaga odpowiedniej pielęgnacji. O ile zielone ściany z mchu chrobotka stanowią wyjątek, dzięki poddaniu go procesowi stabilizacji i naturalnym umiejętnościom czerpania wilgoci z powietrza, o tyle klasyczne rośliny mech chrobotek uprawiane w formie wertykalnej, by móc dalej zachwycać swoim pięknem, potrzebują chwili Naszej uwagi, a tym samym zapewnienia im wymaganej troski.
Pielęgnacja domowego ogrodu wertykalnego: podlewanie i nawożenie
Niewątpliwie, najważniejszym elementem prawidłowej pielęgnacji roślin w domowym ogrodzie wertykalnym, jest ich systematyczne nawadnianie i nawożenie. Choć zwykle ogrody wertykalne są automatycznie wyposażane w systemy nawadniania, połączone z systemami nawożącymi rośliny, zapewniając im bezpośredni dostęp do niezbędnych składników mineralnych rozpuszczonych w wodzie, częstym problemem bywa odpowiednie dopasowanie ilości wody, do rzeczywistych potrzeb konkretnych roślin. Aby mieć pewność, że Nasze kwiaty mają odpowiednie warunki do wzrostu, powinniśmy je obserwować, by w razie potrzeby móc zadbać o ich dodatkowe nawodnienie.
Pielęgnacja domowego ogrodu wertykalnego: ochrona przed szkodliwymi czynnikami
Tak jak klasyczne rośliny doniczkowe, kwiaty w ogrodzie wertykalnym są narażone na ataki różnego rodzaju szkodników oraz choroby grzybowe. Powodem szczególnie sprzyjającym rozprzestrzenianiu się różnych szkodliwych dla Naszych kwiatów czynników, jest nadmierne zagęszczenie roślin – równocześnie niezbędne do stworzenia szczelnej, zielonej ściany. W przypadku posiadania domowego ogrodu wertykalnego warto postawić na domowe strategie profilaktyczne, w postaci ekologicznych wywarów z roślin, którymi zrosimy Nasz ogród wertykalny. W tym celu świetnie sprawdzą się wywary ze skrzypu, pokrzywy i czosnku. Gdyby jednak naturalne sposoby ratowania zawiodły, niezbędne może okazać się zastosowanie chemicznych środków ochrony roślin, dostępnych zarówno w formie aerozoli, jak i granulatów.
Pielęgnacja domowego ogrodu wertykalnego: odpowiednie przycinanie roślin
Przycinanie roślin, w przypadku posiadania zielonych ścian z mchu chrobotka, jest całkowicie zbędne, gdyż mech chrobotek, podczas procesu stabilizacji, został pozbawiony możliwości dalszego rozrastania się, dzięki czemu jego forma nie ma szans ulec zmianie. Inaczej rzecz ma się w przypadku żywych roślin, umieszczonych w ogrodzie wertykalnym – pierwsze cięcie roślin pozytywnie wpływa na ich zagęszczenie, kolejne natomiast ułatwiają Nam ich ujarzmienie, w przypadku nadmiernego rozrostu.