Mech chrobotek – co to jest?

Home / Aranżacja pomieszczeń biurowych / Mech chrobotek – co to jest?

Mech chrobotek – co to jest? Odpowiednia oraz przemyślana aranżacja wnętrza ma niebagatelny wpływ na nasze życie. Począwszy od ogólnego samopoczucia, po relacje z otaczającym nas światem. Obecnie możemy wybierać spośród wielu dostępnych wariantów wystroju, dzięki czemu każdy  z nas może określić swoją przestrzeń według własnego, indywidualnego schematu, sprawiając tym samym, że będziemy czuli się w niej swobodnie i komfortowo.

Mając do wyboru szeroki wachlarz możliwości wyposażenia poszczególnych pomieszczeń, coraz częściej decydujemy się na łączenie kilku pozornie sprzecznych stylów, tworząc unikatowy charakter wnętrza. Jednym z uniwersalnych stylów, który swobodnie możemy zestawić z każdym, nawet najbardziej surowym wnętrzem, jest styl naturalny. Zastosowanie ekologicznych materiałów, drewnianych konstrukcji oraz elementów roślinnych sprawi, że każda przestrzeń zyska przyjazną, harmonijną atmosferę.

Mech chrobotek – Natura w nowym wydaniu

Jak powszechnie wiadomo, kontakt z naturą ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, a także stan psychiczny. Krótki odpoczynek, chwila błogiego relaksu na łonie natury pomoże nam w znacznym stopniu zredukować poziom stresu, wyciszyć się i nabrać sił do dalszego działania. Ale co wtedy, gdy zakres naszych obowiązków ogranicza nas od możliwości czerpania korzyści z przebywania na świeżym powietrzu? Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się aranżacja wnętrza z zastosowaniem elementów wprost z natury. Innowacyjnym pomysłem na umieszczenie natury w zamkniętym pomieszczeniu jest użycie mchu chrobotka, który oprócz niekonwencjonalnego efektu wizualnego, przyniesie nam szereg innych korzyści.

Mech chrobotek – innowacja w aranżacji wnętrz

Mech chrobotek jest stosunkowo pospolitą rośliną, którą spotkać można praktycznie na całym globie, jednak największe skupiska tego porostu występują  na półkuli północnej. Znany jest pod różnymi nazwami.

Najczęściej nazywa się go chrobotkiem reniferowym, gdyż w przyrodzie stanowi on naturalne pożywienie dla reniferów. Roślina ta nierzadko widnieje także jako chrobotek leśny, chrobotek strzępiasty oraz mech islandzki.

Mech Chrobotek Ciemny

Mech Chrobotek Ciemny

Jak zbierany jest mech chrobotek

Chrobotek zbierany jest ręcznie, w okresie największego wzrostu (maj – październik). Dzięki czemu zbiory nie zagrażają jego wyginięciu. Zebrane plony są odpowiednio selekcjonowane, oczyszczane oraz poddawane stabilizacji. Obróbce zapewniającej utrzymanie kształtu i barwy, w celu zapewnienia wieloletniej trwałości.

Odpowiednio przygotowany mech wykorzystuje się do produkcji różnego rodzaju form dekoracyjnych, między innymi ścian zielonych. Puszysta struktura mchu chrobotka, składająca się z małych kępek sprawia, że ręcznie wykonane ozdoby są zarówno przyjemne w dotyku, jak i atrakcyjne wizualnie.

Las na ścianie – właściwości mchu chrobotka

W naturalnym środowisku mech chrobotek ma ubarwienie biało-beżowo-żółto-szarawe,  jednak możliwe jest nadanie mu dowolnie wybranego koloru, poprzez zastosowanie naturalnych barwników, wykorzystywanych podczas procesu stabilizacji. Gotowy produkt nadaje się do każdego pomieszczenia, pełniąc funkcję naturalnej, a zarazem spektakularnej dekoracji.

Oprócz wspaniałego efektu wizualnego, montaż chrobotka reniferowego w zamkniętym pomieszczeniu niesie za sobą szereg korzyści, takich jak:

  • Naturalny wskaźnik i regulator wilgotności powietrza – Chrobotek nie wymaga podlewania, gdyż czerpie wilgość z powietrza, tym samym wyrównując jej poziom w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Prawidłowe funkcjonowanie mchu chrobotka zapewnia wilgotność na poziomie 40-60%. Są to warunki korzystne zarówno dla niego, jak i dla człowieka. Gdy wilgotność powietrza spada poniżej optymalnego dla naszego zdrowia poziomu 40%, mech stanie się twardszy. Jest to proces odwracalny, w takiej sytuacji wystarczy użyć zwykłego nawilżacza powietrza.
  • Naturalny oczyszczacz powietrza – Chrobotek reniferowy może pełnić funkcję naturalnego filtra powietrza, pochłaniając toksyny oraz oczyszczając powietrze z cząsteczek kurzu. Jest to doskonałe rozwiązanie również dla alergików, gdyż sam chrobotek nie wydziela żadnych  toksycznych substancji i alergenów.
  • Naturalny izolator dźwięków – Zielona ściana z mchu tworzy swego rodzaju barierę dla dźwięku. Gąbczasta struktura chrobotka tłumi rozchodzenie się fal dźwiękowych, dając efekt wyciszenia pomieszczenia.

Mech Chrobotek – to roślinny akcent na lata

Decydując się na montaż mchu chrobotka zyskujemy gwarancję wieloletniego zadowolenia. Jest to produkt trwały, dzięki odpowiedniej stabilizacji nie rozrasta się, pozostając niezmiennie na swoim miejscu. Ta przykuwająca uwagę, naturalna roślinna dekoracja nie wymaga od nas opieki, co sprawia, że jest wygodną alternatywą dla osób zapracowanych. Co więcej, mech chrobotek nie kusi owadów, a także zwierząt domowych. Dzięki czemu nie musimy martwić się o to, że nasz obraz bądź zielona ściana zostanie uszkodzona podczas naszej nieobecności.

Chrobotek reniferowy można umieścić w dowolnym pomieszczeniu, także w tak nietypowym dla kwiatów, jak łazienka. Jedyne, na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas planowania odpowiedniego stanowiska, to niebezpośrednia ekspozycja na słońce. Także bliski kontakt z innymi źródłami ciepła, takimi jak kaloryfer czy świece.

Related Posts

Leave a Comment

Pielęgnacja domowego ogrodu wertykalnego